eurotimesturkey.org
EuroTimes Türkiye HİKAYELER

GİL Hesaplama Karşılaştırması

Roibeard O´hEineachain

Gönderildi: Cum 17, Tem

GİRBF yöntemi, kısa gözlerdeki IOL hesaplaması için en iyi yöntemlerden biridir.
Hill Radyal Temel Fonksiyonunun (Hill-RBF) GİL hesaplama yönteminin yeni genişletilmiş beta versiyonu, kısa göze sahip hastalarda en azından üçüncü ve beşinci nesil GİL hesaplama formüllerine eşit bir doğruluk derecesi ile postoperatif görme keskinliğini öngörmektedir.
Diogo Lopes MD, Garcia Hastanesi Portekiz., tarafından sunulan bir çalışmaya göre: bu, Hill-RBF formülünün yeni genişletilmiş beta versiyonunu kısa aksiyel uzunluktaki gözlerde üçüncü ve beşinci nesil formüllerle karşılaştıran ilk çalışmadır. Hill-RBF ve Holladay I formülleri 0.50 D hedefine en yüksek yüzde ve en düşük mutlak medyan hatayla yaklaşan formüllerdi.

Dr Lopes, Sırbistan’ın Belgrad kentinde düzenlenen 22. ESCRS Kış Toplantısı’na verdiği demeçte; çalışmaya 22.0 mm’den büyük olmayan aksiyel uzunluktaki 31 katarakt hastasının 37 gözü dahil edildi. Lopes ve arkadaşları, dört IOL güç hesaplama formülü olan Hill-RBF, Hoffer Q, Barrett Universal II ve Holladay 1 tarafından tahmin edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Tüm hastalardan IOLMaster 500 ile biyometrik veriler alındı.Çalışmaya alınan IOL modelleri de, dört gözde Alcon SA60AT, beş gözde AMO Sensar AAB00, 12 gözde AMO Tecnis PCB00 ve 16 gözde Bausch + Lomb Akreos MI60 idi. Tüm hastalar önceki iki yıl içerisinde olaysız katarakt ameliyatı geçirmişti. Araştırmacılar, dört formülün her biriyle her biri için refraktif tahmini hesapladılar ve refraktif tahmin hatasını vermek için gerçek refraksiyon sonucuyla tahmin edilenleri karşılaştırdılar.Hill-RBF ve Holladay formülü (sırasıyla 0.34D ve 0.33D) daha düşük bir median mutlak hata sunsalar da, Hoffer Q ve Barrett’ın (sırasıyla 0,44D ve 0,41D) , medyan mutlak hatasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını bulmuşlardır. Dört formül arasında (P> 0.05). Bununla birlikte Hill-RBF ve Holladay I formüllerinin, 0.50D hedefini sırasıyla %70 ve % 68 oranında yakaladıkları görüldü. Tahmin değer aralığı, Hill-RBF yöntemi ile -0.46D’den 1.39D’ye, Holladay I formülü ile -0.84D’den 1.33D’ye, Barrett hesaplaması ile -0.99D’dan 1.31D’ye ve Hoffer Q’da -1.15D’den 1.00D’ye kadar değişmiştir. Optimize edilmiş GİL sabitleri ve farklı IOL tipleri kullanmamamıza rağmen, Hill-RBF yöntemi en az diğer üç formülle aynı seviyede sonuçlar gerçekleştirilmiştir.
Hill-RBF ve Holladay I formülleri 0.5D hedefi en yüksek yüzde ile ve en düşük medyan mutlak hataile yakaladılar.