eurotimesturkey.org
EuroTimes Türkiye HİKAYELER

Bıçak vs Lazer çözümlenmemiş sorun

Roibeard O´hEineachain

Gönderildi: Pzt 27, Tem

Femtosaniye lazerin flep oluşumundaki klinik yararı belirsizliğini koruyor. Femtosaniye lazerlerin, LASIK flep oluşumunda hassasiyet açısından mikrokeratomlara göre belirgin bir avantaja sahip olduğunu, ancak iki teknolojiyi karşılaştıran çalışmalar çelişkili ve sonuçsuz bulgular sağladığından, hasta için klinik bir fayda sağlamasının çözülmemiş bir soru olarak kaldığını söyledi, Merca Morral, MD, Oftalmik Mikrocerrahi Enstitüsü, Barselona, İspanya. LASIK prosedürlerinde bir femtosaniye lazer kullanmanın teorik avantajları, lazerin daha düzlemsel bir mimariye sahip daha ince, daha doğru, tekrarlanabilir ve tek tip flepler ve minimum kalınlık ve kenar değişimleri üretebilmesidir.

“Femto-LASIK ve mikrokeratom LASIK arasındaki sonuçları karşılaştıran çalışmaların çoğu, her iki grup için de benzer görsel sonuçlar ve komplikasyon oranları ile sonuçsuz kalmıştır” dedi, Dr. Morral.

Dahası, mikrokeratomların femtosaniye lazerlere göre bazı teorik avantajları olduğunu belirtti. Örneğin, iki teknolojinin uygulanmasından sonra stromal yüzey kalitesini karşılaştıran histolojik analiz, mikrokeratomun lazerden daha pürüzsüz bir kesim sağladığını ve yüksek sıralı ve sferik sapmaların daha düşük bir oranda oluşturması ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, yeni yüksek frekansla çalışan femtosaniye lazerlerin daha sık görülmesi, eski lazerlere göre çok daha pürüzsüz bir kesim sağladıkları anlamına geldiğinden, bu hala tartışma aşamasındadır. Mikrokeratomla flep oluşturulması sırasında GİB’nın daha da yükselmesine rağmen, işlemin sadece 20 saniyelik vakum gerektirdiğı ve daha hızlı olduğunu ekledi. Bir femtosaniye lazerle LASIK flepleri oluşturmak daha uzun sürer ve daha yüksek bir arka vitreus dekolmanı ile ilişkilidir. Ek olarak, flebin kesilmesi ve excimer lazer ile foto-ablasyonun başlatılması arasındaki süre, bir femtosaniye lazer ile dört-10 dakikaya kıyasla, bir mikrokeratomla sadece 10 ila 30 saniyedir.

Dr Morral, femtosaniye lazerlerin, flep kenarının dikey mimarisi sayesinde, epitelyal büyümede mikrokeratomlara göre bir avantajı olduğunu belirtti. Dr Guell’in görüşüne göre, mikrokeratomun gerçek pratik bir cerrahi üstünlüğe sahip olduğu tek durumun, önceki bir LASIK prosedüründen sonra korneada yeni bir flep oluşturmanız gerektiğinde olduğunu belirtti. Femtosaniye lazer ile, önceki ameliyatlarda kesilen ile yeni kesilen fleb arayüzünü  belirlemek çok daha zor olabilir, bu da kapağın kaldırılmasında sorunlara yol açabilir …. lazer daha düzlemsel bir mimariye sahip daha ince, daha kesin, tekrarlanabilir ve tek tip fleb hazırlar …