eurotimesturkey.org
EuroTimes Türkiye HİKAYELER

GİL’LERIN GELISTIRILMESI

Colin Kerr

Gönderildi: Pzt 17, Şub

Douglas D Koch MD, 2015 ASCRS kongresinde, ‘akkomodasyon ve disfotopsiler halen hastalar için sıkıntı olma özelliklerini korumaktadır, yüksek kaliteli santral optik ve arka kapsül odaklanmasını geciktiren keskin kenar, makul seviyede psödoakkomodasyon yapan tasarımlar ve difraktif optikler, günümüz teknolojileri olarak pek çok hastanın gereksinimlerini karşılamaktadır. Halen GİL dizaynında gidilecek çok yol var,’ dedi.

Dr Koch, keskin kenarlı silikon ve hidrofobik akrilik lenslerin, arka kapsülde kesifleşmeyi diğer materyal ve dizaynlardan daha iyi engellediğini söyledi. Çalışmalar ise, halen arka kapsül kesafetinin keskin kenarlı merceklerde % 3-4 oranında implantasyonu takip üç yıl içinde görüldüğününü ve zamana bağlı olarak da arttığını göstermektedir.

Dr Koch, ameliyattan 40 ay sonra bir keskin kenarlı lens tasarımı ile % 7, diğer bir keskin kenarlı lens tasarımı ile % 15 arka kapsül kesafeti tesbit etti. Bu hastaların yeterince uzun süreler izlendiğinde kapsül kesafeti gelişiminin % 75’lere çıkabileceğini ve bunun büyük bir problem olduğunu söyledi.

Keskin kenarlı lensler pek çok hastada disfotopsi yakınmasına yol açabilmektedir. Geçmişte kenarları parlatılmış lensler ışık yansımalarına veya pozitif disfotopsiye neden oldular. Lens kenarının parlatılmadan üretilmesi halinde yansımaların azaldığı fakat gölgelerin veya negatif disfotopsinin ön plana çıktığı görüldü.

Dr Koch, üçüncü haftada % 1.6 ile 7.8 oranında disfotopsi geliştiğini söyledi. Özellikle hastalar bu soru sorulduğunda çok daha fazla yakınma ortaya koymaktadır, tıpkı bir epidemi gibi. Göziçi lensinin sınırlı hareketi devam etmesi, biyomikroskopta dördüncü Purkinje refleksi ile ayrıştırılır, sabit gölgelere karşı gelişebilen nöroadaptasyon oluşmayacak demektir. Bu nedenle Lens sabitleninceye kadar disfotopsi kaybolmayacağı bilinmelidir.

Samuel Masket, disfotopsiyi ortadan kaldıracak bir lens tasarladı (Morcher). Bu lensin optiği çevresinde bir oluk mevcuttur. Bu oluğa ön kapsül kenarı, araba lastiği gibi, çepeçevre yerleştirilir. Bu lenslerin daha stabil olacağı düşünüldüğünden, hem lens güç değerleri daha etkin öngörülebilir hemde arka kapsül kesafeti daha az olabilir.

Emniyet ve dayanıklılık

Bugüne kadar ABD,de sadece bir akkomodatif lens bulunurken, birkaç farklı model Avrupa’da pazarlanmaktadır, ve pek çok lens ise geliştirilmektedir. Bunlardan bazıları hiç fonksiyonel değildir, diğerleri de uzun dönem denenmemiştir.

Bundan sonra tamamen şablonların dışına çıkıp yeni düşünceler üretmemiz gerekiyor, bu muhtemelen daha iyi sonuçlar için yol haritası olabilir.

İlaç salgılayan lensler post-operatif inflamasyon ve enfeksiyon kontrolü için çok arzu edilen bir gelişme olabilir. Halen göz damlalarının, ilaçların zonüllerin arasından enjeksiyonunun, hatta pars plandan ilaç enjeksiyonun gerekliliğini ortadan kaldıracak daha iyi yöntemler mutlaka bulunmalıdır. Hernekadar mevcut göziçi lenslerinin kalitesi mükemmele yakınsa da, daha ileriye gitmek için teknoloji kullanımı, araştırma maliyetleri, yasal düzenlemelere gereksinim vardır.